Informacje o rozliczeniu PIT za 2016 rok

0 Comment

Zbliżą się koniec roku czyli czas podsumowań, weryfikacji wszystkich planów i postanowień. Jest to także niezwykle ważny i trudny okres dla wielu firm i przedsiębiorstw. Nie tylko ze względu na wzmożoną ilość sprzedaży towarów spowodowanej świąteczną gorączką zakupów. Również dlatego, że kończy się rok fiskalny i trzeba podsumować finanse.

Jednakże nie tylko firmy muszą martwić się o sprawy związane z rozliczeniami i podatkiem. Również osoby fizyczne, które uzyskały przychód w danym roku muszą myśleć już o złożeniu corocznej deklaracji podatkowej. Jeśli chodzi o rozliczenie PIT 2016 będziemy mieć czas na dostarczenie niezbędnych formularzy do właściwych urzędów skarbowych do 1 maja 2017 roku. Oczywiście dotyczy to wszystkich formularzy PIT poza jednym – PIT-28. Jest to formularz, który dotyczy przedsiębiorców na ryczałcie oraz wszystkich tych, którzy osiągają zarobki z tytułu najmu. W takim wypadku dokument należy złożyć już do 31 stycznia. Nie mamy więc na to zbyt wiele czasu. Warto o tym pamiętać aby uniknąć nieprzyjemności i kar związanych z opóźnieniami. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. W przypadku otrzymania PIT od naszego pracodawcy, u którego jesteśmy zatrudnienia na umowę o pracę, należy jak najszybciej wypełnić PIT-37 i dostarczyć go do urzędu.
home-office-595476_640

W ostatnich latach na popularności zyskuje rozliczanie PIT przez Internet. Jest to niezwykle prosty i wygodny sposób na wykonanie tego corocznego obywatelskiego obowiązku. Unikamy kolejek i niepotrzebnego stresu. Wszystko odbywa się przy pomocy odpowiednio przygotowanego programu, który pomoże nam wypełnić formularz i zrozumieć wszelkie zawiłości związane z systemem podatkowym. Jedyne czego potrzebujemy to komputer podłączony do Internetu i właśnie konkretny program do rozliczania podatku online. W sieci odnajdziemy sporo takich przydatnych aplikacji, które są bardzo przejrzyście skonstruowane. Dzięki temu każdy będzie w stanie bez problemu z nich skorzystać.