Rozliczanie PIT-u za pomocą programu – poznaj walory tego sposobu

0 Comment
Każdy rok to nowe zadania dla osób płacących podatki, a jednym z najistotniejszych, którego niewątpliwie nie można zbagatelizować, jest złożenie zeznania podatkowego. Musi to wykonać każda osoba, która osiąga przychody na terenie państwa polskiego i posiada NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzień, w jakim mija termin składania zeznań, to ostatni dzień kwietnia. Trzeba zapamiętać tą datę, gdyż nietrzymanie wyznaczonych terminów wiąże się z poniesieniem kar pieniężnych.

szpital

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na składanie PIT-u jest kilka, a jednym z coraz bardziej popularnych jest program PIT. Jego zasadniczym zadaniem jest jak najbardziej uzupełnienie koniecznych formularzy, ale udostępnia także funkcję przesyłania gotowych dokumentów. Gotowe sprawozdanie można także wydrukować, jeżeli chcielibyśmy samemu je dostarczyć albo wysłać pocztą, nie zapominając, aby zrobić to listem poleconym. Lecz zacznijmy od początku – program PIT nie sprawia problemów w obsłudze, gdyż określa jego użytkownikom kolejne kroki, jakie po prostu należy realizować. Co najistotniejsze, nie musimy się martwić, że dokonamy nieprawidłowych obliczeń (link do źródła informacji). Program samodzielnie przeprowadza wszelakie potrzebne rachunki, dlatego na pewno nie pojawią się błędy obliczeniowe. W programie dostępne są nie jedynie podstawowe formularze, lecz również załączniki, jakie też wielokrotnie muszą być przez nas uzupełniane. Dane z głównego formularza automatycznie przenoszone są do załączników, co zdecydowanie oszczędza nasz czas. Nie jesteśmy zmuszeni po raz następny wpisywać wszystkich informacji, możemy jedynie rzucić okiem czy wszystko jest ok i przejść dalej.

pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Po uzupełnieniu koniecznych formularzy, można – tak jak wcześniej wspomniano – z miejsca przesłać je do odpowiedniego urzędu bądź wydrukować. Możliwe jest także zapisanie dokumentów w formacie PDF, aby zatrzymać je dla siebie na swoim komputerze i mieć do nich wgląd wtedy, gdy będzie nam to niezbędne. Jeśli więc i ty stoisz przed zadaniem składania PIT 2016, musisz zastanowić się nad możliwością skorzystania z funkcji wyżej scharakteryzowanego programu. Jest łatwy w obsłudze i umożliwia sprawnie uporać się z naszą coroczną powinnością, dlatego bez wątpienia warto mieć go na względzie.