Portal Podatkowy – najważniejsze informacje

0 Comment

Chcesz ułatwić sobie załatwianie spraw podatkowych lub mieć większą świadomość odnośnie swojej sytuacji podatkowej? Korzystaj z Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego rozwiązania.

W ramach programu e-Podatki przygotowanego przez Ministerstwo Finansów każdy podatnik i płatnik może założyć konto wykorzystywane do komunikacji elektronicznej z podatkową administracją. Tak zwany Portal Podatkowy pozwala na szybki dostęp do swoich danych podatkowych, takich jak złożone deklaracje czy aktualnie prowadzone sprawy. Użytkownik Portalu Podatkowego może wnosić podania, składać deklaracje i doręczać pisma przez organy administracji. Obecnie elektroniczna obsługa dotyczy trzech podatków, tj. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP).

apple-971148_640
Portal Podatkowy to duże ułatwienie dla podatników. Ten system wspiera podatników w prawidłowych wypełnianiu obowiązków podatkowych i pozwala na elektroniczną komunikację z administracją podatkową, dzięki czemu nie ma już wymogu udawania się z każdą sprawą do urzędu czy wysyłania listu. Obecnie wiele formalności można załatwić drogą elektroniczną, co oszczędza czas podatnika i wpływa na szybsze załatwienie spraw. Podatnik ma stały dostęp do własnych danych podatkowych, więc zyskuje większą świadomość odnośnie swojej aktualnej sytuacji podatkowej, bez konieczności połączenia się z pracownikiem obsługi telefonicznej. Wystarczy zarejestrować się na Portalu Podatkowym. Portal Podatkowy składa się z części ogólnodostępnej oraz tej dostępnej po zalogowaniu (konto podatnika). W części ogólnodostępnej zawarte są informacje dotyczące wypełniania obowiązków podatkowych – kalendarz z istotnymi terminami, kalkulatory podatkowe i wyszukiwarki. Ponadto, część ogólna umożliwia składanie deklaracji (system e-Deklaracje) i wstępne wypełnianie zeznań podatkowych, jak również zawiera usługę sprawdzenia NIP i statusu podmiotu w VAT. Natomiast część dostępna po zalogowaniu, czyli konto podatnika to bezpośredni kanał komunikacji z organami podatkowymi.