Rozliczenie PIT do 2 maja

0 Comment

Wysłanie deklaracji po terminie może skutkować odpowiedzialnością i nałożeniem na podatnika kary za spóźnienie. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje, które pomogą rozliczyć się w terminie i uniknąć przykrych konsekwencji.

Ustawodawca wyznaczył różne terminy na składanie poszczególnych deklaracji. Jednak w 2017 roku największej grupy podatników będzie dotyczył ostateczny termin 2 maja 2017. W tym roku podatnicy mają aż 2 dodatkowe dni na złożenie deklaracji, co wynika z faktu, że standardowy termin 30 kwietnia wypada w niedzielę, a kolejny to święto, a więc dzień wolny od pracy. Zatem do 2 maja 2017 roku rozliczają się podatnicy składający zeznanie na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37,PIT-38 oraz PIT-39. Poniżej przedstawiamy sposoby składania deklaracji do urzędu skarbowego.

money-931423_640Podatnicy rozliczający się za 2016 rok mogą złożyć zeznanie do urzędu skarbowego w formie tradycyjnej, czyli na papierowej deklaracji lub w formie bardziej nowoczesnej, czyli elektronicznie. Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników, jednak od kilku już lat Ministerstwo Finansów zachęca do rozliczania online. Dlaczego? Przede wszystkim ustawodawca chce dążyć do informatyzacji i automatyzacji spraw urzędowych. W tym celu stworzono system e-Deklaracje, który umożliwia przesłanie gotowej deklaracji do właściwego urzędu skarbowego. Dzięki temu dane z deklaracji nie wymagają zamiany na formę elektroniczną, a cały proces rozliczenia przebiega szybciej i sprawniej. Oczywiście takie rozwiązanie to nie tylko spore uproszczenie dla urzędników państwowych, ale też wiele korzyści dla podatnika. Korzystając z internetu można wypełnić i wysłać deklarację bez wychodzenia z domu, tym samym zaoszczędzić czas, który podatnik poświęciłby na stanie w kolejce w urzędzie. Wybierając rozliczenie przez internet można także uniknąć częstych błędów. Z uwagi na to, że jest to coraz popularniejsza forma rozliczenia, w internecie znaleźć można wiele darmowych programów, które przeprowadzają podatnika przez poszczególne kroki formularza, tym samym sugerując wprowadzenie poprawnych danych oraz obliczając kwoty.

Zatem, drogi podatniku – rozlicz pit 2017 online – i pamiętaj o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), który stanowi dowód pomyślnego przesłania dokumentów do urzędu skarbowego przez internet.