4 argumenty za rozliczaniem dokumentu PIT online

0 Comment

Niektóre osoby jeszcze nie skorzystały z możliwości rozliczenia deklaracji podatkowej online. Ciągle nie są przekonane do takich nowości, choć przecież programy do rozliczania dokumentów PIT istnieją już od dobrych paru lat. Dla tych, którzy mają wciąż wątpliwości, poniżej przedstawimy 4 argumenty przemawiające na korzyść deklaracji elektronicznych.

1. Szybkość. Nie da się ukryć, że drogą elektroniczną rozliczymy się po prostu szybciej. Nie tylko sprawniej pójdzie nam wypełnienie samej deklaracji, ale także złożenie jej nie zajmie nam więcej niż kilka minut. W przypadku wersji papierowej musimy udać się do urzędu osobiście i odstać swoje w kolejce. Można też pójść na pocztę, jednak to również zajmie nam o wiele więcej czasu, aniżeli wysłanie deklaracji przez internet.

2. Prostota. Program do rozliczania podatku drogą elektroniczną jest bardzo intuicyjny i posiada szereg podpowiedzi, które ułatwiają wprowadzenie wszystkich danych. Wystarczy sprawdzić dopiski znajdujące się obok pól do wypełnienia, aby wiedzieć, z jakiej rubryki z PIT-11 musimy wziąć daną informację. To bardzo duże ułatwienie. Nie mówiąc już o tym, że mamy zaznaczone pola, jakie należy obowiązkowo wypełnić, natomiast te, których nie trzeba, są nieedytowalne.
home-office-336581_640
3. Mniejsza ilość możliwych pomyłek. Elektroniczny formularz generuje mniejszą ilość ewentualnych błędów. Sam robi kalkulacje i informuje nas o brakujących danych. Wypełniając papierową deklarację, nikt nas nie poprawi, ani też nie zauważymy niektórych błędnie wprowadzonych informacji. Dowiemy się o nich dopiero od urzędu, co będzie wiązało się z koniecznością złożenia korekty.

4. Większa ilość pomocnych informacji. Tak naprawdę rozliczanie PIT online to nie tylko samo złożenie deklaracji, ale często dostęp do ogromnej bazy przydatnej wiedzy. Korzystając ze specjalnych aplikacji, możemy sprawdzić choćby kiedy składa się dany formularz podatkowy i czy faktycznie jest on odpowiedni w naszym przypadku. Te wszystkie informacje są przejrzyście przedstawione i zgromadzone w jednym miejscu. Dlatego, mimo iż program robi za nas wiele rzeczy, to przy okazji również i my się czegoś uczymy. Taka wiedza jest potrzebne i pewnie jeszcze nieraz będzie okazja, aby z niej skorzystać.